مقالات

آکادمی موسیقی تأثیر موسیقی بر رشد و رفاه انسان

تأثیر موسیقی بر رشد و رفاه انسان

موسیقی یکی از جهانی ترین راه های بیان و ارتباط برای نوع بشر است و در زندگی روزمره مردم در همه سنین و از همه فرهنگ ها در سراسر جهان وجود دارد . از این رو، به نظر می رسد بهتر است که در مورد موسیقی (جمع) صحبت کنیم تا در مفرد . علاوه بر این، تحقیقات انسان شناسان و همچنین اتنوموزیکولوژیست ها نشان می دهد که موسیقی برای هزاران سال یکی از ویژگی های شرایط انسان بوده است . گوش دادن به موسیقی، آواز خواندن، نواختن (غیررسمی، رسمی)، خلق (کاوش، آهنگسازی، بداهه نوازی)، چه به صورت فردی و چه به صورت جمعی، فعالیت های مشترک اکثریت قریب به اتفاق مردم است. موسیقی به خودی خود یک فعالیت لذت بخش است، اما تأثیر آن فراتر از سرگرمی ساده است.

این فعالیت‌ها نه تنها به بیان حالات و احساسات درونی شخصی اجازه می‌دهند، بلکه می‌توانند تأثیرات مثبت بسیاری را در افرادی که درگیر آن‌ها هستند، به همراه داشته باشد. تعداد فزاینده ای از مطالعات تجربی و تجربی در مورد مزایای گسترده تر فعالیت موسیقی وجود دارد، و تحقیقات در علوم مرتبط با موسیقی نشان می دهد که ابعاد زیادی از زندگی انسان وجود دارد - از جمله جسمی، اجتماعی، آموزشی، روانی (شناختی و عاطفی) - که می تواند به طور مثبت تحت تأثیر مشارکت موفق در موسیقی قرار گیرد . یادگیری در موسیقی و از طریق موسیقی چیزی است که می تواند به طور رسمی (مانند بخشی از دروس ساختاریافته در مدرسه) و همچنین در موقعیت های غیر رسمی، مانند در خانه با خانواده و دوستان، اغلب به صورت غیر متوالی و نه لزوما اتفاق بیفتد. عمدی، و در جایی که مشارکت در یادگیری موسیقی داوطلبانه است، نه اجباری، مانند یک محیط اجتماعی .

چنین مزایایی در طول زندگی مشهود است، از جمله اوایل دوران کودکی، نوجوانی ، و بزرگسالی . در این دیدگاه‌های طول عمر، تحقیقات در مورد سهم موسیقی در سلامت و تندرستی شواهدی از تأثیرات فیزیکی و روانی ارائه می‌دهد . مزایا همچنین از نظر نتایج آموزشی جوانان گزارش شده است ، و فعالیت موسیقی موفق می تواند احساس شمول اجتماعی فرد را افزایش دهد و انسجام اجتماعی .

این شماره ویژه مجموعه ای از 21 مقاله تحقیقاتی جدید را ارائه می دهد که درک ما را از راه ها و ابزارهایی که موسیقی می تواند تأثیر مثبتی بر رشد و رفاه انسان داشته باشد را عمیق تر و توسعه می دهد. این مجموعه بر اساس کار 88 محقق از 17 کشور مختلف در سراسر جهان است و هر مقاله نشان می دهد که چگونه موسیقی می تواند با دیگر جنبه های مهم عملکرد انسان ارتباط برقرار کند. علاوه بر این، مقالات در مجموع طیف وسیعی از رویکردهای پژوهشی معاصر را نشان می‌دهند. این شواهد نشان می دهد که چگونه اهداف تحقیقاتی مختلف در مورد مزایای گسترده تر موسیقی نیازمند روش های حساس و مناسب است.

از نظر دوران کودکی و نوجوانی، به عنوان مثال، Putkinen و همکاران. نشان می دهد که چگونه آموزش موسیقی احتمالاً باعث تقویت کدگذاری صدا در کودکان 9 تا 15 ساله می شود و بنابراین با مهارت های خواندن مرتبط است. یک مطالعه جداگانه فنلاندی توسط Saarikallio و همکاران. شواهدی را ارائه می دهد که چگونه گوش دادن به موسیقی بر حس عاملیت و رفاه عاطفی درک شده نوجوانان تأثیر می گذارد، در حالی که نشان می دهد که چگونه این تأثیر به ویژه توسط زمینه و فردیت تفاوت دارد. جنبه‌های سلامت روان مورد توجه یک مطالعه استرالیایی توسط استوارت و همکاران است. جوانان با گرایش به افسردگی این مقاله به بررسی این موضوع می پردازد که چگونه، با وجود ادبیات موجود در مورد استفاده مثبت از موسیقی برای تنظیم خلق و خو، گوش دادن به موسیقی می تواند دو طرفه باشد و در واقع می تواند خلق و خوی منفی را حفظ یا تشدید کند.

مطالعه پرتغالی توسط مارتینز و همکاران. در مطالعه خود در مورد اینکه چگونه یادگیری موسیقی می تواند از هماهنگی کودکان حمایت کند، مرکز توجه را از فواید ذهنی به جسمی تغییر می دهد. آنها داده های تجربی در مورد اینکه چگونه یک برنامه 24 هفته ای پایدار آموزش موسیقی مبتنی بر ارف، که شامل نواختن سازهای کوبه ای کوک شده ساده بود، به طور قابل توجهی مهارت دستی و هماهنگی دو دستی را در کودکان 8 ساله شرکت کننده در مقایسه با کنترل فعال آنها افزایش داد. (ورزشی) و همسالان کنترل غیرفعال. مطالعه مرتبط توسط لویی و همکاران. در ایالات متحده، بینش هایی را در مورد تأثیر عصبی تمرین مداوم آلات موسیقی ارائه می دهد. کودکان هشت ساله ای که حداقل 0.5 ساعت در هفته یک یا چند آلات موسیقی می نوازند، نمرات بالاتری در توانایی کلامی و توانایی عقلانی داشتند و این ارتباط با ارتباطات قابل اندازه گیری بیشتر بین مناطق خاصی از مغز مرتبط با شنوایی-حرکت و اتصال دو نیمکره ای

کودکان خردسالتر و پیش‌دبستانی نیز می‌توانند از فعالیت‌های موسیقی بهره‌مند شوند، با ارتباط بین تجربیات موسیقی غیررسمی در خانه و جنبه‌های خاص رشد زبان. یک مطالعه به رهبری بریتانیا توسط Politimou و همکاران. دریافتند که ادراک ریتم و تولید بهترین پیش‌بینی‌کننده‌های آگاهی واج‌شناختی کودکان خردسال است، در حالی که ادراک ملودی بهترین پیش‌بینی‌کننده اکتساب دستور زبان است، ارتباط جدیدی که قبلاً در تحقیقات رشدی مشاهده نشده بود. در مطالعه پیش دبستانی دیگری، بارت و همکاران. باورها و ارزش‌هایی را که پزشکان استرالیایی در دوران کودکی و مراقبت در مورد ارزش موسیقی در یادگیری کودکان خردسال دارند، بررسی کرد. علیرغم داشتن صلاحیت‌های رسمی محدود و تجربه یادگیری شخصی موسیقی، تمرین‌کنندگان به طور کلی تمایل داشتند که نگرش مثبتی نسبت به موسیقی داشته باشند، اگرچه این امر به سمت موسیقی به‌عنوان یک فعالیت تفریحی و سرگرم‌کننده تعصب داشت، با پشتیبانی محدود از این مفهوم که چگونه می‌توان از موسیقی برای پشتیبانی گسترده‌تر استفاده کرد. جنبه های یادگیری و رشد کودکان مشارکت در موسیقی برای حمایت از حس مثبت عاملیت شخصی یکی از ویژگی های جدایی ناپذیر چندین مقاله در مجموعه است.

علاوه بر تحقیقات تیم Saarikallio که در بالا ذکر شد، Moors et al. یک مثال جدید از اینکه چگونه شرکت در بیت باکس دسته جمعی می تواند برای بیماران مبتلا به سرطان گلو در بریتانیا که تحت عمل جراحی حنجره قرار گرفته اند، زندگی را بهبود بخشد، هم از نظر حمایت از توانبخشی صدای آنها و هم صداسازی حنجره، و هم از نظر احساس شمول اجتماعی و احساسی بیماران. تندرستی.

یکی از دلایل بالقوه این یافته های مثبت در یک مطالعه استرالیایی توسط Krause و همکاران مورد بررسی قرار گرفته است. آنها از لنز تئوری خودمختاری برای بررسی مشارکت موسیقی و رفاه در گروه بزرگی از 17 تا 85 سال استفاده می کنند. پاسخ دهندگان به یک پرسشنامه آنلاین اهمیت ساخت موسیقی فعال در زندگی خود را در برآوردن سه نیاز اساسی روانشناختی شامل احساس شایستگی، ارتباط و استقلال نشان دادند.

استفاده از اجرای عمومی در موسیقی درمانی موضوع مطالعه ایالات متحده توسط Vaudreuil و همکاران است. در مورد تحول اجتماعی و ادغام مجدد اعضای خدمات ارتش ایالات متحده. دو نمونه مورد مطالعه از اعضای خدماتی گزارش شده است که موسیقی درمانی را به عنوان بخشی از درمان خود برای اختلال استرس پس از سانحه، آسیب مغزی تروماتیک و سایر نگرانی های سلامت روانی دریافت کرده اند. شرکت‌کنندگان در جلسات متعدد موسیقی‌درمانی آهنگ‌ها را نوشتند، یاد گرفتند و تصحیح کردند و مقدمه‌های آهنگ را برای به اشتراک گذاشتن با مخاطبان ایجاد کردند. مصاحبه‌های بعدی شواهد مثبتی از تأثیرات روان‌شناختی مفید این برنامه فعالیت موسیقی متمرکز بر مخاطب ارائه می‌دهد.

به همین ترتیب، مک فران و همکاران. در استرالیا روش‌هایی را بررسی کرد که موسیقی و تروما در ادبیات موسیقی درمانی منتخب از 10 سال گذشته گزارش شده است. ترکیب تفسیری انتقادی این تیم از 36 مقاله مرتبط، آنها را به شناسایی چهار روش مختلف که در آن از موسیقی به طور مفید برای حمایت از کسانی که ضربه های روحی را تجربه کرده اند، شناسایی کرد. این رویکردها شامل استفاده از موسیقی برای تثبیت (تعدیل فرآیندهای فیزیولوژیکی) و حباب (همگام سازی موسیقی و حرکت)، و همچنین برای اهداف بیانی و اجرایی - پرورش رفاه عاطفی و اجتماعی است.

 

به اشتراک بگذارید

نظر دهید

برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.
تماس با ما
تهران، شهرک غرب، بلوار دریا، نرسیده به چهار راه مسجد، پلاک ۳۴ طبقه دوم
88909098-88909099 (021)
شنبه تا پنجشنبه : 12 الی 21

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آکادمی موسیقی شهرام شکوهی می باشد.
طراحی و اجرا : امیر حسین شکوهی