مقالات

آکادمی موسیقی موسیقی یک مسکن موثر استرس

موسیقی یک مسکن موثر استرس

وقتی احساس استرس می کنید، ممکن است متوجه شوید که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تان باعث می شود احساس بهتری داشته باشید – و مطالعات متعددی وجود دارد که از این تأثیر حمایت می کند.

برای مثال، مطالعه‌ای که ماه گذشته توسط اخبار پزشکی امروز گزارش شد، نشان داد که نوزادان به‌جای صحبت کردن با آنها موسیقی، برای مدت طولانی‌تری آرام‌تر می‌مانند - حتی زمانی که گفتار شامل صحبت کردن با نوزاد می‌شود.

محققان این مطالعه، از جمله پروفسور ایزابل پرتز از مرکز تحقیقات مغز، موسیقی و زبان در دانشگاه مونترال در کانادا، الگوی تکراری موسیقی‌ای را که نوزادان به آن گوش می‌دادند، کاهش می‌دهند، احتمالاً با ترویج «حباب کردن» - توانایی ریتم های داخلی بدن برای همگام شدن با ریتم های خارجی، نبض ها یا ضربان ها.

مطالعه دیگری که در سال 2013 انجام شد نشان داد که گوش دادن به موسیقی نه تنها به کاهش درد و اضطراب کودکان در بیمارستان بزرگ اورموند استریت بریتانیا کمک می کند، بلکه به کاهش استرس - مستقل از عوامل اجتماعی- کمک می کند.

به گفته برخی از محققان، موسیقی ممکن است با کاهش سطح کورتیزول بدن - هورمونی که در پاسخ به استرس ترشح می شود - به کاهش استرس کمک کند.

با این حال، بررسی دکتر لویتین و همکارانش نشان می‌دهد که این اثر کاهش استرس به نوع موسیقی‌ای که فرد گوش می‌دهد بستگی دارد، و موسیقی آرامش‌بخش به احتمال زیاد سطوح کورتیزول را کاهش می‌دهد.

به گفته دکتر لویتین و همکارانش، مکانیسم دیگری که توسط آن موسیقی ممکن است استرس را کاهش دهد، تأثیری است که بر اقدامات ساقه مغز مانند نبض، ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن دارد. باز هم، تأثیر به نوع موسیقی گوش داده شده بستگی دارد.

آنها توضیح می دهند: "موسیقی تحریک کننده باعث افزایش اقدامات قلبی عروقی می شود، در حالی که موسیقی آرام بخش کاهش می یابد." «[…] این اثرات تا حد زیادی توسط تمپو ایجاد می‌شوند: موسیقی آهسته و مکث‌های موسیقی با کاهش ضربان قلب، تنفس و فشار خون، و موسیقی سریع‌تر با افزایش این پارامترها مرتبط است.

تأثیر موسیقی بر ضربان قلب و پتانسیل آن به عنوان یک کاهش دهنده استرس، تعدادی از محققین را بر آن داشته است که معتقد باشند موسیقی ممکن است برای درمان بیماری های قلبی نیز مؤثر باشد.

در اوایل سال جاری، اخبار پزشکی امروز گزارشی از مطالعه ارائه شده در کنفرانس انجمن قلب و عروق بریتانیا در منچستر، بریتانیا گزارش داد، که در آن محققان دانشگاه آکسفورد بریتانیا دریافتند که تکرار عبارات موسیقی ممکن است به کنترل ضربان قلب و کاهش فشار خون کمک کند - اگرچه آنها اشاره کردند که تحقیقات بیشتر در این زمینه انجام می شود. در این زمینه مورد نیاز است.

به اشتراک بگذارید

نظر دهید

برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.
تماس با ما
تهران، شهرک غرب، بلوار دریا، نرسیده به چهار راه مسجد، پلاک ۳۴ طبقه دوم
88909098-88909099 (021)
شنبه تا پنجشنبه : 12 الی 21

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آکادمی موسیقی شهرام شکوهی می باشد.
طراحی و اجرا : امیر حسین شکوهی