سازها

گیتار

اگرچه بسیاری از مردم گیتار را سازی امروزی و مدرن می‌دانند، باید بدانید که اینطور نیست! پیشینه‌ی این ساز به چهار هزار سال قبل برمی‌گردد.  گیتار در گروه ساز‌های زهی (Strings) قرار دارد. همچنین گیتار را در گروه کوردوفون‌ها (Cordophones) هم قرار می‌دهند که زیر مجموعه‌ا‌‌‌ی از ساز‌های زهی می‌باشد. توجه داشته باشید همه‌ی ساز‌ها را می‌توان در گروه‌های کوچک محدود کرد.

نحوه نواختن ساز

بیشتر گیتارها 6 سیم دارند؛ اما تعدادی از آن‌ها دارای ۱۲ سیم و حتی بیشتر می‌باشند. به زبان ساده نوازندگان، با فشردن انگشت خود روی نقاط مختلفی از سیم، طول سیم را کوتاه‌تر می‌کنند. همین کار باعث لرزش و نوسان سریع‌تر سیم و در نتیجه زیر‌تر شدن (بالا رفتن پیچ) صدا می‌شود. شاید بدیهی به نظر برسد؛ اما این نکته حائز اهمیت است که تنها، فشردن سیم، ایجاد لرزش و صدای آنچنانی از گیتار نمی‌کند (مگه اینکه از پیکاپ و آمپ برای تقویت صدا استفاده کنیم). برای بالا بردن حجم صدا، می‌بایست با انگشت دیگر یا پیک (ضخمه)، ضربه‌ای به سیم وارد کرد.

به جای نواختن روی یک سیم، می‌توان چند سیم را‌ هم‌زمان (یا با تاخیر کم) به صدا درآورد. کافیست چند انگشت از دست را روی چند سیم فشرد و به‌ آن‌ها ضربه زد. این عمل را اصطلاحاً استرام (Strum) می‌گویند. در نتیجه آکورد (Chord) بوجود می‌آید.

انواع گیتار

به صورت کلی گیتار‌‌ها ۹ خانواده دارند که در این قسمت با معروف‌ترین آن‌ها آشنا می‌شویم. نواختن و دست گرفتن گیتار‌های متفاوت در سازفروشی، بهترین راه برای آشنا شدن با ویژگی‌های منحصر به فرد هر کدام از آن‌هاست؛ اما بعضی از ویژگی‌های اصلی آن‌ها را می‌توانید در این ادامه بخوانید. پس بهتر است قبل از شروع یادگیری گیتار، با تمامی آن‌ها آشنا شوید و ساز دلخواه خودتان را انتخاب کنید.

به اشتراک بگذارید

نظر دهید

برای ارسال دیدگاه، باید وارد حساب کاربری خود شوید.
برای ورود به حساب کاربری خود اینجا کلیک نمایید.
تماس با ما
تهران، شهرک غرب، بلوار دریا، نرسیده به چهار راه مسجد، پلاک ۳۴ طبقه دوم
88909098-88909099 (021)
شنبه تا پنجشنبه : 12 الی 21

© کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به آکادمی موسیقی شهرام شکوهی می باشد.
طراحی و اجرا : امیر حسین شکوهی